Zapraszamy na zapoznanie się z miastem białej lilii wodnej. Nazwę swą miasto przyjęło od rzeki Ełk, zwanej dawniej w języku jaćwieskim Łek. Słowo to we wspomnianym języku oznaczało białą lilię wodną. Ta piękna nazwa niezwykle komponuje się z położeniem naszego miasta wśród lasów, jezior i rzek.

Często również w odniesieniu do Ełku jego okolic używa się określenia Kraina Bociana. Ełk posiada prawa miejskie już blisko od 600 lat. Położenie miasta na brzegu jeziora Ełk, a także duża ilość terenów zielonych nadają mu unikalny charakter i są atutami o dużym znaczeniu turystycznym i gospodarczym.

Miasto od 1992 roku realizuje program " Ełk - miasto ekologiczne", który otrzymał prestiżową Nagrodę Forda. W ramach realizacji programu powstały: nowoczesna oczyszczalnia ścieków, stacja uzdatniania wody, rozbudowano ścieżki rowerowe.

Ponadto rekultywowano jezioro, została ograniczona emisja zanieczyszczeń powietrza. Ełk jest sygnatariuszem Karty Miast Europejskich na rzecz Ekorozwoju.

(Fot. Ludwig Schneider / Wikimedia - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21798038)