Skansen znajduje się tuż przy siedzibie zabytkowej Kolejki Wąskotorowej, a jego właściciel z zawodu jest kolejarzem. Jednak to pszczelarstwo stało się jego największą pasją. Niektóre ze zgromadzonych w muzeum eksponatów to prawdziwe dzieła sztuki. W zbiorach można znaleźć różne narzędzia pracy bartnika i pszczelarza, ale to ule są największą atrakcją.

Każdy inny, każdy wyjątkowy – jedne mają unikalny kształt nadany przez samą naturę, drugie są bogato rzeźbione i zdobione, a jeszcze inne mają niepowtarzalne, słomiane dachy. Na stanie muzeum są zarówno ule zrobione współcześnie, jak i prawdziwe zabytki liczące sobie nawet kilkadziesiąt lat i wciąż są w doskonałym stanie. W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających w ulach nie zamieszkują pszczoły. Można więc podziwiać eksponaty bez obawy przed użądleniem.

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest minizoo, które zamieszkują głównie ptaki. Można przyjrzeć się z bliska różnym rodzajom gołębi czy kogutów. Po obejrzeniu uli i zwierząt koniecznie trzeba wybrać się na przejażdżkę najstarszą działającą do tej pory kolejką wąskotorową.
(MM / Fot. Dieter_G Pixabay / CC0)