Zespół powstał w 2001 roku przy Ełckim Centrum Kultury i jest wyjątkową wizytówką miasta. Jego pierwszą kadrę stanowili: Jarosław Wojciechowski – kierownik artystyczny i choreograf, Bożena Bieleniewicz – kierownik organizacyjny, Maria Nienałtowska – kierownik grupy wokalnej oraz Tadeusz Deluga – kierownik muzyczny.

Obecnie funkcję kierownika pełni Piotr Witaszczyk, opieką muzyczną i przygotowaniem wokalnym zajmuje się Edward Szabat, a choreografią Magdalena Witaszczyk. W szeregach zespołu znajduje się sześć grup: cztery grupy taneczne, kapela oraz grupa wokalna złożona z mieszkańców gminy w różnym wieku. W repertuarze tanecznym Mazurskiego Zespółu Pieśni i Tańca „Ełk” znajdziemy takie tańce, jak polka, menuet, krakowiak, polonez, oberek, tańce mazurskie i opoczyńskie. W repertuarze muzycznym usłyszymy natomiast wiązanki pieśni kaszubskich, śląskich, sieradzkich, mazurskich, warmińskich, podlaskich, łowickich, krośnieńskich oraz spiskich.

Grupa była wiele razy wyróżniana na Ogólnopolskich Przeglądach Folklorystycznych. Posiada weryfikację przyznaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF uprawniającą do reprezentowania polskiej kultury za granicą.
Obecnie w zespole tańczy, gra i śpiewa 120 osób.
(MW / fot. Pixabay / CC0)